sobota 22. dubna 2017

Chengdu Hot Pot aneb ohnivý kotlík

Na cestování mě kromě překonávání jazykových bariér baví také pronikání do běžných denních radostí. Jednou z radostí je samozřejmě jídlo. Čínská provincie Sečuán se vyznačuje dvěmi nej z pohledu gastrononie. 

Prvním nej je nejchutnější. Jídlo je zde vskutku báječné! Od různých knedlíčků, přes nudlové polévky, pečená masa, lilkové směsi a další pochutiny, po populární ohnivý kotlík. Právě onen kotlík je proslulý svým druhým nej - nejpálivější.
O jídle se obecně zmíním ješté v online reportáži, ale dnešek, dnešek patří kotlíku! (vlastně to byl včerejšek, ale na tom nezáleží).

Co je ohnivý kotlík?
Představte si trochu více zkosenou wok pánev zastavěnou do stolu, pod kterou hoří oheň z propan-butanové bomby. Kotlíky jsou dvojího způsobu.
- celistvé - obsah kotle je jedna tekutina
- děleně - s vnitřním kruhem.
Obsah tvoří jakási směs koření, čili, sečuánského pepře, papriček (a mnoho dalších druhů koření a sojovky). V případě vnitřního kruju je možně připravit i středovou, nepálivou variantu.
Směs se přivede do varu a tím gastro dobrodružství teprve začíná..

1. Je třeba "položit základ"
Kotlík je pikantní a ... ruku na srdce, kdo z vás zkusil na lačno papričku ví, že to zrovna gastroorgazmus není a k pocitům, které to vyvolává se raději vyjadřovat nebudu.
Začneme tedy šálkem zeleného čaje, protože ochlazuje organizmus. Dale sníme trochu sladkého pudinku (stejně mladé ročníky, jako já určitě znaji amarouny - ano byl to amaroun a politý čokoládou). Alternativ je více sladká rýže s kustovnicí atp.

2. Miska s 'nálevem'
Správně bych se měl držet pojmu 'miska s olejem', kterou proměníte v nálev přidáním na jemno nasekaného česneku, koriandru, trocha octa a sojové omáčky.

3. Do kotle s tím!
S čím? Se vším, co si objednáte! (případně co se v nóbl reatauracích vozí na pásu).
Klasika pro vegetariány: 3 verze hub, čínská okurka, bambus, květák, batát, kořen lotosu, tofu, ... variant je mnoho.
Klasika pro opravdové kotlíkáře: masové kuličky, vepřové žaludky, kuřecí žaludky, hovězí maso, vepřový mozeček, krvavý puding (sražená krev), pařátky, kuřecí střívka ... atp.
V závislosti na tom, co zrovna zvolíte necháte poměrnou dobu povařit v ohnivém nálevu.
Poznámka: pokud jste stejně šikovní jako já nestyďte se říci si o zástěru. Ochotně vám ji zapůjčí.
Na závěr se vyplatí opět šálek zeleného čaje. Čili sice pálí dvakrát, ale čajem průběh zažívání zmírníte;)

Žádné komentáře:

Okomentovat